září 2019 ve Volyňce

S novým školním rokem jsme i my v ZŠ Volyňka opět první zářijový týden usedli do lavic. Školní rok jsme všichni i s rodiči a prarodiči uvítali pohádkou O perníkové chaloupce, kterou nám přijelo zahrát divadlo Divoloď. První týden se nesl především v seznamovacím duchu. Kromě sebe samých, našich prostor a nových kamarádů, jsme se také seznámili s tématem a projektem měsíce.

Zářím nás provázelo téma času a cestování do budoucnosti. Čas nás tak provázel ve všech předmětech. Zopakovali jsme si určování času na ručičkových hodinách, vysvětlili si pojmy budoucnosti, minulosti a přítomnosti, v angličtině se naučili dny v týdnu a aktivity denního režimu. V češtině jsme se naučili, jaké druhy schránek můžeme rozlišit a poznali několik typů textů – recept, novinová zpráva, pozvánka.

Jako měsíční projekt jsme si zvolili výrobu časové schránky. Sami jsme si je navrhli, vyrobili a nasbírali do nich poklady a ukázky našich prací, abychom je mohli na konci měsíce společně s rodiči a prarodiči slavnostně uložit na školním dvorku. Na konci školního roku schránky opět otevřeme a spousta z nás bude jistě překvapená, kolik se toho za ten rok změnilo.

Během září jsme rovněž oslavili několik důležitých dní v kalendáři. Při mezinárodním dni čokolády jsme si jednu zdravou verzi oblíbené sladkosti vlastnoručně vyrobili. V rámci evropského dne jazyků jsme si na stírací mapě řekli a ukázali, jak se lidé zdraví v jiných zemích světa. A v závěru měsíce jsme pamatovali i na sv. Václava tím, že jsme si vyprávěli příběh o jeho životě a u příležitosti státního svátku si vyrobili vlajku a znak České republiky.

Týdny si pravidelně zpestřujeme plaveckým výcvikem, hodinami francouzštiny se Štepánkou a hudebně-kreativními pátečními aktivitami s Hankou. Kromě toho jsme se v září vydali na exkurzi do volyňského muzea a několikrát jsme využili krásného počasí a vzali si učení ven.

V měsíci říjnu nás kromě získávání nových vědomostí také čeká spousta zajímavých výletů a dalších akcí. Pojedeme se podívat na výlov rybníka. Dvakrát se vydáme do Strakonic na divadelní představení a ve Volyni se po dlouhé době podíváme do knihovny. Na závěr ještě prozradíme, že k nám také zavítá několik zajímavých hostů, aby se s námi podělili o své životní příběhy. Říjen tedy může začít!

První školkový den, jsme zahájili společně s rodiči. Všichni jsme se seznámili a vyzkoušeli jsme si aktivity, které byly ve školce připraveny. Ke svačině jsme si ozdobili perníčky, protože po svačině jsme se přesunuli do školy, kde bylo připraveno divadlo, které zahrálo pohádku O perníkové chaloupce. Další dny probíhaly v seznamovacím duchu. Seznamovali jsme se prostorami, novými dětmi i pravidly. Povídali jsme si o našich rodinách a úspěšně jsme zahájili plavecký kurz ve Strakonicích.

Druhý týden jsme se rozhodli poznat více Volyni a všechny její zajímavá místa. Obešli jsme město, aby všechny děti věděly, kde je knihovna, zdravotní středisko, radnice, náměstí, Malsička, Andělíček, muzeum a další. Toto téma jsme propojili s odpolední družinou, kde jsme se všichni průběžně podíleli na projektu, ve kterém jsme z krabiček vyrobili zmenšeninu Volyně. Každý si vybral domy, které ho zaujaly a vyrobil je z různých krabiček. Pak jsme vše společně všechny domy rozmístili na podložku tak, aby se maketa co nejvíce podobala městu.

Další týden jsme si řekli něco o tom, že žijeme v České republice, ukázali jsme si vlajku a mapku Česka jsme si vymalovali. Každý si zkusil postavit domeček z různého materiálu. Někdo z dřevěných kostek, někdo z lega nebo papíru. Uprostřed týdne jsme si užili druhou hodinu plavání. Všechny nás Katka zvážila, změřila a vyptala se na různé otázky. Z odpovědí a našich fotek vznikly knihy, které dáme do časové schránky. V pátek nás ve školce Štěpánka zaujala francouzštinou, učili jsme se barvy.

Poslední týden v září, byl pro nás trochu slavnostní, protože jsme pozvali rodiče na slavnostní zakopání časové schránky, všem jsme ukázali naši maketu Volyně a zarecitovali jsme jim básničku, kterou jsme se naučili. Také jsme se naučili barvy v angličtině, zazpívali jsme anglickou písničku o duze a každý si svou duhu vyrobil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *