Říjen 2019 ve Volyňce

Říjen ve škole byl plný zajímavých výletů a setkání a rychle nám tak utekl. Měsícem nás tentokrát provázelo téma návratu do historie a také téma rodiny. S tématem rodiny byly spojené i naše dva větší projekty – vytvoření vlastního rodokmenu a výroba rodinného fotoalba, které se nám podle všech ohlasů povedlo a udělalo obdarovaným náležitou radost.
V hodinách českého jazyka jsme letos poprvé navštívili volyňskou knihovnu. Kromě čtení a pravopisu pilovali také psaní. Vyzkoušeli jsme si různé techniky, včetně razítek a psaní na psacím stroji. Toho jsme také rovnou využili a vytvořili přáníčko našim dědečkům a babičkám k příležitosti mezinárodního dne seniorů. U vytváření jsme ještě chvíli zůstali, když jsme vyráběli záložky do knížky pro naše slovenské kamarády v rámci česko-slovenského projektu na rozvoj čtenářské gramotnosti. V matematice jsme do početních příkladů zapojili kaštany a s barevnými míčky si zahráli hru Bingo. Ani v angličtině jsme nezaháleli a i tam jsme si zopakovali, jak pojmenovat jednotlivé členy typické anglické rodiny.
Aby ale nezůstalo jen u teorie, naše pozvání do hodin přijalo i několik dědečků a dokonce i jeden pradědeček a maminka, kteří se s námi podělili o své životní zkušenosti a moudra. Jako vzácné hosty jsme mezi sebou také přivítali Lukáše Sochu a Tomáše Vaňourka, cestovatele, kteří v rámci projektu Zikmund100 cestují po stopách slavné dvojice Z+H. Všechna setkání byla velmi inspirativní a poučná.
Hodně času jsme ale také strávili mimo budovu školy, čemuž přálo stále pěkné podzimní počasí. Začátkem měsíce jsme se vypravili do bezobalového ochodu Bezinka ve Strakonicích, kde nám paní Igelitová a paní Bezobalová ukázali, že se dá nakupovat a vařit i bez zbytečného odpadu a plýtvání. V dalším týdnu nás čekal výšlap na ke kapličce na Andělíčku, kde jsme se nepřímo zapojili do celorepublikové akce za obnovu českých lesů a vysadili dva stromky. Stromky jsme zároveň všichni někomu nám blízkému věnovali. Ve stejném týdnu jsme rovněž navštívili rybník v Sousedovicích, kde jsme přihlíželi jeho výlovu, a díky jednomu z našich dědečků se také hodně naučili o rybách a rybaření. Posledním říjnovým výletem byla návštěva Šmidingerovi knihovny ve Strakonicích, kde jsme shlédli představení storytellingu a příběh o „čisté a špinavé špíně.“
Říjen jsme zakončili jak jinak než Halloweenským dnem a vzpomínkou na naše blízké, kteří nás opustili. Celý den jsme se učili v maskách, pověděli si o podobných svátcích ve světě a plnili zadané tematické úkoly, za něž bylo možné získat Halloweenské „treats.“

 

První školkový říjnový týden jsme si řekli něco o houbách, pojmenovali jsme je podle atlasu a rozdělili na jedlé a nejedlé. Pak jsme si podzimní houby vybarvili. Další dny jsme opakovali anglické barvy, zpívali jsme písničku o barvách a duze a procvičili jsme je také ve hře bingo. Ve čtvrteční družině jsme vytrhali papriku a rajče a vysadili jsme jahody. V pátek si děti užily francouzštinu se Štěpánkou.

Další říjnový týden jsme opakovali v anglických dnech barvy a počítání. Učili jsme se novou anglickou písničku Finger Family. Začali jsme téma rodina a ukázali jsme si fotky nás a našich rodičů a prarodičů. Středy jsou stále věnovány plavání. Hodně jsme chodili ven a užívali si posledního sluníčka.

Třetí týden jsme zahájili pokračování tématem rodina. Mluvili jsme o zrození a smrti. Vytvořili jsme na karton velký školkový strom, kterému jsme udělali větve z papírové kaše pro každého z nás. Po zaschnutí jsme větve hnědě natřeli a každý si nalepil fotky na svojí větev. V tomto týdnu jsme si společně se školáky udělali výlet na Andělíček a tam zasadili dva stromky tímto činem jsme se zapojili do akce obnova českých lesů. Ve středu jsme podnikli výlet, společně se školáky, na výlov Sousedovického rybníka. Ukázali jsme si tam různé druhy ryb. Byli jsme všichni nadšení. Nabitý týden jsme zakončili přednáškou Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka z cestovatelského projektu Zikmund100.

Poslední týden jsme se připravovali na blížící se Halloween, pekli jsme perníčky a na dvorečku jsme dlabali dýní, která nám svým světlem vždy ráno zpříjemňuje příchod do školky. Také nám přichystalo překvapení naše morče Linda, která porodila dvě malá morčátka. V tématu rodiny  nás přišla babička Jindra Černá, která představila dětem lásku k píšťalám a flétnám. Udělali jsme si výlet do strakonické knihovny na Storytelling – Africké povídačky, v rámci festivalu Slovosled. Intenzivně jsme se věnovali našemu školkovému stromu z fotografií. Dokončili jsme, ozdobili ho listím a pověsili na chodbě.

Poslední říjnový den jsme po svačině navštívili školáky a všichni v maskách jsme si užili halloweenské hry a tančili jsme.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *