Listopad 2019 ve Volyňce

Listopadem nás ve škole provázelo téma barev a podzimu. S barvami jsme experimentovali a učili se vyrábět z barev primárních barvy sekundární a jejich další odstíny. Barvy nás doprovázely i v českém jazyce, kde jsme se naučili barevná slovní spojení a přirovnání. V druhém týdnu jsme navíc každý den věnovali jedné nebo dvěma barvám a přečetli jednu z barevných pohádek. Dokončili jsme projekt „Záložka do knížky“ ve spolupráci se slovenskou základní školou a mohli jsme se těšit z nových záložek a slovenské pohádky od našich nových kamarádů. S barvami a naším měsíčním tématem jsme se potom v posledním týdnu rozloučili v prvouce zamyšlením se nad multikulturalismem a barevným světem kolem nás.
Připomněli jsme si i několik významných listopadových dní. V angličtině jsme si například pověděli o Guy Fawksovi a Bonfire Night, která se slaví ve Velké Británii. Přivítali jsme sv. Martina na bílém koni, vzdali poctu všem válečným veteránům a připomněli si 30-té výročí 17. listopadu. Kromě toho jsme si také pověděli o Movemberu a v rámci měsíce věnovaného prevenci rakoviny jsme si zkusili vypěstovat mikulášský plnovous.
I v tomto měsíci jsme navštívili knihovnu a několik hostů dorazilo také k nám do Volyňky, mezi nimi i paní Nováková, která nám předvedla, jak se hraje na strakonické dudy a měli jsme možnost si s ní i zazpívat několik folklórních písniček z našeho regionu. Úspěšně jsme zakončili plavecký výcvik a bez prodlení zahájili kurz bruslení na strakonickém zimním stadionu.
Závěr měsíce patřil přípravám na měsíc další, prosinec. Vyráběli jsme vánoční punčochy, drobné dárečky a vánoční přáníčka, cvičili na vánoční besídku a při zpěvu koled se pomalu a jistě začali těšit na zimu.

 

 

 

Prvního listopadu jsme si ve školce zkusili sami uvařit oběd a moc se nám to povedlo. Dělali jsme škubánky. Z těsta jsme vykrajovali různé tvary a opékali. Následující týden jsme zahájili nové měsíční téma a to je podzim. Řekli jsme si, proč se zbarvuje a opadá listí, jaké aktivity jsou pro podzim typické a naučili jsme se básničku o podzimu. V anglickém dnu jsme si řekli něco o Bonfire Night noci táboráků, její příběh děti moc zaujal. Naši předškoláci si také vyzkoušeli práci ve škole v rámci matematického kroužku. S Katkou si pak řekli něco o svátku Diwali slavnosti světla. V družině jsme hodně pracovali na dvorečku, ostříhali jsme růži a zrýpali záhonek, kam budeme sázet česnek.

Druhý listopadový týden jsme zahájili jízdou na bílém i hnědém koni, na kterém opravdu v úterý přijel svatý Martin. Před projížďkou jsme si stihli říct legendu o svatém Martinovi v ranním kruhu a pak jsme upekli svatomartinské rohlíčky. Také jsme navštívili knihovnu. Další den jsme si řekli něco o Dni válečných veteránů a na jejich počest jsme vyrobili vlčí máky, které tento svátek symbolizují. Ve středu jsme zakončili náš kurz plavání, závodili jsme a každý z nás dostal mokré vysvědčení. Po návratu do školky, se předškolní děti připravovaly na školu. Ve čtvrtek nás navštívila paní, která nám ve svém představení ukázala hru na dudy a famfrnoch, také jsme si zatančili, odpoledne jsme pak uklidili listí z našeho dvorečku. V pátek jsme si užili  francouzštinu a odpoledne jsme pracovali na družinovém projektu betlém.

Třetí týden jsme zahájili listopadovou evolucí, kterou jsme měli přímo ve školce. Po revoluci, jsme si zvolili novou prezidentku Toničku. Dále jsme pokračovali tématem podzim. Řekli jsme si něco o bramborách. Potom jsme si brambory, batáty, mrkev a petržel oškrábali, nakrájeli a upekli hranolky. Při ochutnávce probíhalo hlasování, který druh zeleniny nám chutná nejvíce a který nejméně. Asi vás nepřekvapí, že vyhrály bramborové hranolky. Také jsme zahájili kurz bruslení. Všichni jsme si to moc užili, i když jsme byli trochu unavení. V anglický den jsme si namíchali ovocný salát v rámci pracovních činností.

Předadventní týden jsme pokračovali podzimní plodinou a to byla řepa. Převyprávěli a zahráli jsme si pohádku O veliké řepě. Pravidelně každé pondělí a středu pracují předškoláci na přípravě do školy. V anglickém dnu jsme si postavili z bavlnek dům. Byla to týmová práce, kterou stavbyvedoucí Míša správně rozdělil tak, aby nám dům nespadl. Potom jsme anglicky pojmenovali vybavení obývacího pokoje. Oslavili jsme Apolenčiny páté narozeniny. A v odpolední družině jsme ozdobili adventní věnce do školy a školky. Zapojili jsme se do projektu „Ježíškova vnoučata“. Byla nám přiřazena „babička“ pro kterou jsme společnými silami namalovali obrázek a doufáme, že se bude líbit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *