září 2020 ve škole ve Strakonicích

 

Prvního září jsme začali nový školní rok, a to i v nové škole ve Strakonicích. V naší třídě jsme přivítali 6 prvňáčků, 1 druháka a 1 páťáka. Společný den jsme zahájili seznamovací hrou a vyrobili si vzpomínkové hrníčky. První školní den jsme si všichni užili a už se těšili, až odstartujeme naší společnou cestu za vzděláním.

Měsíc září se nesl v duchu seznámení. Jelikož máme třídu ve Strakonicích prvním rokem, museli jsme se všichni seznámit, poznat naši třídu, školu, okolí a sebe navzájem. Vytvořili jsme si společná třídní pravidla, narozeninové dorty a svíčky se jmény, nazdobili boxy na materiály a popsali vlastní pracovní prostor. Začali jsme se poznávat, naučili jsme se, jak spolupracovat, jak spolu komunikovat, když se nám něco nelíbí, a jak umět podat pomocnou ruku.

Kromě organizačních, seznamovacích a odpočinkových činností jsme se začali pomalu učit. Naučili jsme se první písmena a počítat do 8. Děti se také seznámily hned se dvěma cizími jazyky, a to anglickým a francouzským. Z anglického jazyka jsme se naučili pozdravy, představení se, barvy, čísla, ovoce a zeleninu. Francouzský jazyk nám krásně zahájila Štěpánka, která s dětmi zazpívala francouzskou písničku a navnadila děti na nový cizí jazyk. Matematiku a anglický jazyk jsme rovněž vyzkoušeli v praxi a s Hankou si vytvořili papírový létající balón, podzimního draka a frotáž z listů. Poznávali jsme hudební nástroje, zkoušeli rytmus a užili si relaxační muzikoterapii.

V rámci měsíčního tématu: „Svět kolem nás“ jsme během projektových dní vytvořili naučnou stezku pro děti i širokou veřejnost, kterou si mohou projít po Strakonicích, a dozvědět se informace o strakonických příbězích předávaných z generace na generaci, či písemně doložených. Děti vytvořily k příběhům ilustraci a společně s příběhy vyrobily vlastní naučnou destičku. Také jsme se seznámili s mapou, turistickými značkami a zahráli si hru, ve které jsme se orientovali podle předepsané mapky. Povídali jsme si o lidech okolo nás, naší rodině, příbuzných a nejbližších přátelích. Naše měsíční téma krásně shrnula etnografka, Irena Novotná, která se zabývá tradicemi, historií a hudbou Strakonic. Přinesla dětem na ukázku dudy, staré hudební nástroje a předala nám stručnou historii Strakonic. Nakonec jsme si všichni zatančili taneček za doprovodu hudebních nástrojů.

První měsíc jsme zahájili i prvním společným výletem, a to do Horažďovic, na den řemesel. Děti si vyzkoušely stará řemesla, jako výrobu dřevěné lžíce na řezbářském stroji, čistit vlnu, tkát na tkalcovském stavu a příst na kolovrátku. Na závěr si děti upekly perníčky, na které netrpělivě čekaly a po upečení snědly. V polovině měsíce jsme se vydali do městské knihovny, ve které jsme se seznámili s prostorem a dozvěděli jsme se zajímavosti o našich jménech. Na konci měsíce jsme vyrazili za našimi kamarády do školy ve Volyni a společně ukončili měsíc září na bleším trhu.

Září jsme si všichni moc užili a již se těšíme na říjen, ve kterém nás čeká téma: „Svět uvnitř nás“. Budeme poznávat lidské tělo po stránce fyzické, psychické i duševní a také nás čekají lekce bruslení. Už se moc těšíme!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *